LÁTOGATÓKNAK...

T I S Z T E L T   L Á T O G A T Ó M !


Aktív és elhivatott vasutasként gyűjtöttem az elmúlt 25 évben vasúti relikviákat. A gondos gyűjtőmunkának köszönhetően a több, mint 5000 tételből álló vasúttörténeti magángyűjteményem lehetővé teszi egy-egy vasútszakmai terület adott korszakra jellemző bemutatását az eszközök tematikus, rendszerezett felsorakoztatásával. 

EGY ÁLOM MEGVALÓSÍTÁSA: SZOLNOKI VASÚTI ALMÁRIUM... 

2016-ban egy hirtelen ötlettől vezérelve - gyermekkori álmomat megvalósítva - elhatároztam, hogy a felhalmozott rekvizítumokat közkinccsé teszem és ezáltal a saját örömömet, szenvedélyemet megosztom. 

A gondolatot tettek követték! 

Ennek eredményeként 2016. július 6-tól Szolnok vasútállomás utascsarnokában a korábbi, használaton kívüli butikok felújításával kialakított helyiségekben látható a Szolnoki Vasúti Almárium című állandó vasúttörténeti kiállításom. A tárlat a vasút magyarországi történetének és szakmai területeinek egy-egy általam fontosnak vélt szeletébe nyújt betekintést. A hatalmas üvegportállal határolt - almárium (üveges szekrény jellegű) - helyiségekben egymástól elkülönülő, de mégis egy egységet képező alábbi öt vasúti élettér elevenedik meg:

Távirda a '70-es évekből,

forgalmi iroda az 1950-1960-as évek időszakából,

vasúti jegypénztár a '30-as és '40-es évek enteriőrjével,

utasellátó bisztró a '80-as és '90-es évek életéből,

vasúti oktatás a '90-es évekből.

Az öt enteriőr a nap 24 órájában - este és hajnalban autentikus kivilágítással - a kirakati üvegeken keresztül bármikor megtekinthető. Korlátozott alkalommal, legalább 10 és legfeljebb 20 fős szervezett csoportok részére lehetőség van az utascsarnokban látható Almárium tárlat belső megtekintésére a tervezett látogatás előtt legkésőbb 14 nappal korábban az info@vasutialmarium.hu email címen történő egyeztetés alapján. 

A GYŰJTÉST CSAK ELKEZDENI LEHET... 

ALMÁRIUM LÁTOGATÓ KÖZPONT LÉTREHOZÁSA

Magyarország második gőzvontatású, Pest - Szolnok között 1847. szeptember 1-én üzembehelyezett vasútvonal megnyitásának 170. évfordulója alkalmából, 2017. szeptember 1-én nyílt meg a vasútállomás emeleti korábbi Utasellátó éttermében az Almárium Látogató Központ. A kiállítás gerincét a Pest - Szolnok vasútvonal, továbbá Szolnok vasúti csomópont építésének és fejlesztéseinek körülményeit, eredményeit fotókkal, a korszakot jellemző használati tárgyakkal illusztráló vasúttörténeti kiállítás, valamint a helyiség egykori funkcióját felidéző Utasellátó étterem-tárlat képezi. Az utascsarnok enteriőr-kiállítási elvét követve a Látogató Központban is több élettér látható:

"Vasút és a Monarchia" 19. századi vasúti királyi várótermi életkép

vasúti tisztviselői "art déco" enteriőr a '30-as évekből

I. és a II. Világháború korszakát idéző vasúti váróterem installáció,

'50-60-as évek forgalmi irodai miliője,

1970-80-as évek állomásfőnöki irodája,

étterem vezető irodája a '70-es évek enteriőrjével, továbbá

egyedi "szocreál" iparművészeti faldísszel ékesített külön (VIP) étterem 1975-ből,

 a '80-as évek Utasellátó bisztrója és étterem szekció, valamint

1990-es évek forgalmi irodája.

A retró hangulatot fokozza a korszak gyermekjátékainak, elektronikai eszközeinek arzenáljából álló szekció és benne a minden gyermek álmát jelentő... igazi meglepetés.

Az Almárium Látogató Központ az egyéni látogatókat a weboldalon előre meghirdetett napokon (Szolnok Város Napján, Múzeumok Éjszakáján, Vasutas Napon, MÁV Férfikórus koncertek alkalmával) fogadja. Az előre meghirdetett napokon kívül lehetőség van legalább 10 és legfeljebb 20 fős szervezett csoportok részére tárlatvezetés keretében a díjmentes élmény- és időutazásra, a tervezett látogatás előtt legkésőbb 14 nappal korábban az info@vasutialmarium.hu  email címen történő kapcsolatfelvételt követően.


Bízom abban, hogy az Almáriumban és az Almárium Látogató Központban

 megtekinthető tárlatok elnyerik tetszését és ezzel a vasút, valamint 

a történetileg azzal szorosan együtt fejlődő Szolnok város jó hírét viszi 

Hazánkban és külföldön egyaránt!


Kellemes időtöltést kívánva, 

Üdvözlettel:


Kondor Balázs
vasúttörténeti magángyűjtő